Hálás dolog a kisautók fényképezése.Nem szalad el a modell, türelmesen viseli a hosszadalmas beállításokat, nem kell várni arra, hogy vigyorogjon.
Arra azért figyelni kell, hogy szép tiszta legyen, mert a közeli képeket nagyon el tudja csúfítani a szabad szemmel talán nem is látható por.
Van ugyan némi halvány fogalmam az expozíciós időről, a blendenyílásról, a mélységélességről, a kompozícióról, de kocafotós létemre ezek taglalását meghagynám a profiknak. Elmondok viszont néhány személyes tapasztalatot és talán ötletet is tudok adni.
Ma már gyakorlatilag mindenki (a vérprofik kivételével) digitális fényképezőgépet használ. Óriási előnye, hogy azonnal látható az eredmény, korlátlan számban készülhetnek a képek, utólagos módosításra is van lehetőség. Valószínűleg kevesen vásárolnak kizárólag modellfényképezés céljára gépet. A legtöbben a meglévő gépükkel készítenek effajta felvételeket.
Szerencsés, ha az automata gépeken a fotózást segítő funkciók, vagy legalábbis egy részük kikapcsolható: vaku, fókusz, fehéregyensúly, rekesz, záridő. Némi kísérletezés árán meg lehet találni a legkedvezőbb beállítást, ami nem valószínű, hogy megegyezik az automatika által meghatározottal.
Célszerű állványt is használni, kézből ritkán sikerül éles közeli képet gyártani.
Ha sok képet készítünk modelljeinkről, hasznos lehet egy mini stúdió berendezése. Egy-két nyomtatott A4-es oldal szolgálhat háttérül. Olyan mintát célszerű választani, ami nem vonja el a figyelmet a témáról és egyúttal kiemeli a járművet.
Ez az én egyik összeállításom, a képeim többsége itt készült.
És a végeredmény
El lehet helyezni a modellt hétköznapi környezetben. Itt látszik a modellek valóságos mérete is.
Madártávlatból is fényképezhetünk
Lepketávlat
Egy kis ellenfény feldobja a képet
A fényképezőgépekhez általában mellékelnek képmanipuláló programot is. Ennek segítségével készült ez az összeállítás
A zöldben is el lehet helyezni a modellt.
Talán a természetes környezetében a legszebb
Kiegészítés: a célközönség is elégedett volt